گیلان آینده: ترامپ بودجه دفاعی ۷۱۶‌میلیارددلاری سال ۲۰۱۹ را امضا کرد رئیس‌جمهوری ایالات متحده، لایحه بودجه دفاعی ۷۱۶میلیارددلاری سال ۲۰۱۹ را امضا و هم‌زمان از برنامه‌های خود برای ایجاد ارتش فضایی رونمایی کرد. دونالد ترامپ این لایحه را در پایگاه نظامی «فورت درام» در شمال ایالت نیویورک امضا کرد. نام رسمی این لایحه، «اختیارات دفاع […]

..................... تاریخ انتشار:۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ......................

گیلان آینده: ترامپ بودجه دفاعی ۷۱۶‌میلیارددلاری سال ۲۰۱۹ را امضا کرد

رئیس‌جمهوری ایالات متحده، لایحه بودجه دفاعی ۷۱۶میلیارددلاری سال ۲۰۱۹ را امضا و هم‌زمان از برنامه‌های خود برای ایجاد ارتش فضایی رونمایی کرد. دونالد ترامپ این لایحه را در پایگاه نظامی «فورت درام» در شمال ایالت نیویورک امضا کرد. نام رسمی این لایحه، «اختیارات دفاع ملی جان مک‌کین» و هدف از آن نیز تقدیر از خدمات جان مک‌کین، سناتور سرشناس جمهوری‌خواه و از کهنه‌سربازان جنگ ویتنام است که با سرطان مغز دست‌وپنجه نرم می‌کند. ترامپ در مراسم امضای این لایحه، آن را «مهم‌ترین سرمایه‌گذاری» آمریکا در ارتش خود در تاریخ یاد کرد؛ اما بودجه نظامی‌ای که باراک اوباما در سه سال اول ریاست‌جمهوری خود امضا کرد، بدون درنظرگرفتن نرخ تورم، بیشتر از بودجه‌ای است که ترامپ امضا کرده است. پنتاگون با این بودجه به مدرن‌سازی تجهیزات نظامی ازجمله تانک‌ها، هواپیما‌ها و کشتی‌های ارتش آمریکا خواهد پرداخت. بیش از ۱۵‌هزار نفر نیروی جدید به استخدام ارتش درمی‌آیند و همچنین درآمد پرسنل ارتش نیز ۲٫۶درصد افزایش می‌یابد که بیشترین افزایش حقوق نظامیان آمریکایی در یک دهه اخیر محسوب می‌شود.  بر اساس لایحه امضاشده از سوی ترامپ، ۶۱۷ ‌میلیارد دلار بودجه پایه پنتاگون خواهد بود، ۶۹‌ میلیارد دلار به عملیات‌ خارجی اختصاص خواهد یافت و حدود ۲۲‌میلیارد دلار نیز از سوی وزارت انرژی صرف برنامه تسلیحات هسته‌ای می‌شود. در این بودجه، ۱۰‌میلیارد دلار نیز برای توسعه پدافند هوایی «آژانس دفاع موشکی» آمریکا با تأکید بر لزوم مقابله با تهدیدات کره‌شمالی و ایران در نظر گرفته شده است. در همین حال، ۷٫۶‌ میلیارد دلار نیز به خرید ۷۷ فروند جنگنده فوق‌پیشرفته اف-۳۵ اختصاص یافته است. از جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، خواسته شده درباره اینکه استفاده از پدافند هوایی روسی «اس۴۰۰» از سوی دولت ترکیه می‌تواند تهدیدی برای امنیت تجهیزات نظامی آمریکایی ازجمله جنگنده اف-۳۵ باشد، تحقیق کند. سنای آمریکا به‌تازگی لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن، در صورتی که آنکارا سامانه موشکی اس-۴۰۰ را از روسیه خریداری کند، فروش جنگنده‌های اف-۳۵ به ترکیه ممنوع می‌شود. در بخش دیگری از این بودجه، برخلاف خواست تعدادی از نمایندگان کنگره، برای اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه شرکت مخابراتی چینی «زد‌تی‌ئی»، به دلیل دورزدن تحریم‌ها علیه ایران و کره‌شمالی، رویکرد نرم‌تری اتخاذ شده است. این شرکت به دلیل نقض تحریم‌ها با جریمه یک‌میلیارددلاری روبه‌رو شده بود و در آستانه تعطیلی قرار داشت، اما مداخله ترامپ مانع از این اتفاق شد.‌در بخش دیگری از بودجه دفاعی آمریکا، چین به‌عنوان تهدیدی جدی قلمداد شده است. «کمیته سرمایه‌گذاری خارجی در ایالات متحده» که به‌تازگی کار خود را آغاز کرده و درباره سرمایه‌گذاری‌های خارجی و تهدیدهای احتمالی علیه امنیت ملی آمریکا تحقیق می‌کند، بیشتر تمرکز خود را بر فعالیت شرکت‌های چینی در آمریکا و همچنین در داخل چین متمرکز کرده است.
یکی از سرفصل‌های جدید در بودجه سال ۲۰۱۹ پنتاگون، «راه‌اندازی ارتش فضایی» است. رئیس‌جمهوری آمریکا پس از امضای این بودجه، از برنامه‌های خود در راستای راه‌اندازی ارتشی فضایی دفاع کرد و گفت: «فضا نیز مانند زمین، هوا و دریا به میدان جنگ و رقابت تبدیل شده است». دولت آمریکا در این حوزه نیز روسیه و چین را تهدید‌های جدی خود می‌داند و بر همین اساس قصد دارد برای رقابت و حتی رویارویی با روسیه و چین در فضا نیز آماده باشد. بنابراین قرار است ارتش فضایی پس از نیروی زمینی، دریایی، هوایی، تفنگ‌داران دریایی و گارد ساحلی ارتش، بازوی ششم ارتش ایالات متحده محسوب شود. پیش از این نیز مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا، بر لزوم تشکیل نیروی فضایی ایالات متحده تأکید کرده و با هشدار نسبت به تهدید‌های پکن و مسکو گفته بود: «چین و روسیه در حال آزمایش و ساخت سلاح‌هایی فضایی هستند که تهدیدی برای ماهواره‌ها و سیستم‌های هدایتگر به شمار می‌رود. در چنین شرایطی، آمریکا نمی‌تواند نظاره‌گر باشد و باید برای تأمین امنیت فضا وارد عمل شود‌». چین اولین کشوری بود که نسبت به قرارگرفتن در میان تهدیدکنندگان امنیت ملی آمریکا اعتراض کرد و این رویکرد در بودجه پنتاگون را زمینه‌ساز افزایش تنش‌ها میان دو کشور دانست.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)