گیلان آینده:  ایران و موضوع حفظ توافق هسته ای به مهمترین محور اختلاف میان ایالات متحده و اتحادیه اروپا تبدیل شده است به گونه ای که رسانه های غربی اقدامات بروکسل را پشتیبانی بروکسل از تهران برای بی تاثیر کردن تحریم های کاخ سفید ارزیابی می کنند. به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های […]

..................... تاریخ انتشار:۲۵ مهر ۱۳۹۷ ......................

گیلان آینده:  ایران و موضوع حفظ توافق هسته ای به مهمترین محور اختلاف میان ایالات متحده و اتحادیه اروپا تبدیل شده است به گونه ای که رسانه های غربی اقدامات بروکسل را پشتیبانی بروکسل از تهران برای بی تاثیر کردن تحریم های کاخ سفید ارزیابی می کنند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، از اردیبهشت ماه گذشته که «دونالد ترامپ» ایالات متحده را از توافق هسته ای با ایران خارج ساخت تلاش های گسترده ای برای حفظ برجام صورت گرفته است. مهمترین این اقدامات از سوی نزدیک ترین متحدان آمریکا در اروپا انجام شد. مقام های ارشد سه کشور اروپایی (فرانسه، انگلستان و آلمان) به عنوان رهبران بالقوه اتحادیه اروپا از هر فرصتی که به دست آوردند استفاده کرده اند تا ضمن دفاع از توافق هسته ای، انتقادهای تند خودرا هم از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا بیان کنند. اصلی ترین استدلال اتحادیه اروپا بر پایه استناد به بیش از ۱۰ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده که بارها بر پایبندی ایران به توافق هسته ای صحه گذاشته است. این نهاد تخصصی سازمان ملل متحد در گزارش های خود ضمن تاکید بر مزایای برجام با فروپاشی آن به شدت مخالفت کرده است.
در همین ارتباط و در چارچوب اتحادیه اروپا و کشورهای قاره سبز نیز راهکارهای گوناگونی را برای ادامه تعامل با ایران در قالب مفاد توافق هسته ای مطرح کردند. سه کشور اروپایی حتی گام های عملی را برای انجام اقدامات مستقل از واشنگتن در دستور کار خود قرار دادند. در واقع قدرت های اروپایی با ابتکاراتی همچون مقررات مسدود ساز، فعال سازی بانک سرمایه گذاری اتحادیه اروپا و ایجاد کانال مالی ویژه برای ادامه خرید نفت و تجارت با ایران به صورت آشکار برای بی اثر کردن تحریم های کاخ سفید پا به میدان گذاشته است.
تهدید و مجازات هایی که ترامپ علیه کشورهای معامله کننده با ایران به ویژه در اروپا مطرح کرده است نه تنها منافع مالی بنگاه های اقتصادی اروپا بلکه حیثیت قاره سبز را که بیش از ۱۰ سال برای به نتیجه رساندن توافق هسته ای تلاش کرد نشانه رفته است. از این رو بروکسل تلاش می کند تا به هر طریق ممکن نشان دهد که با توجه به کارکردهای مثبت توافق هسته ای حاضر است برای حفظ اعتبار و برجسته سازی نقش خود در عرصه های گوناگون بین المللی در کنار ایران و رو در روی واشنگتن بایستد.

**اروپا و ایران در مقابل کاخ سفید
«حسن روحانی» رئیس جمهوری کشورمان نیز روز یکشنبه در آیین آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه‌ ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور که در دانشگاه تهران برگزار شد، در جمع اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه‌ ها اظهار داشت: امروز بر اثر قوانین ظالمانه آمریکا سرنوشت شرکت ‌های اروپایی این است که آنهایی که با ما کار می‌کنند اگر ادامه کار را قطع کنند، توسط دادگاه اروپا جریمه می‌ شوند و اگر بر اساس توافق ادامه همکاری دهند، توسط آمریکا جریمه می‌شوند و چنین مقوله‌ ای در تاریخ روابط اتحادیه اروپا و آمریکا نبوده است.
روحانی با اشاره به دیدارهای خود با اکثر رهبران اروپا در سفر نیویورک، گفت: یک نخست‌ وزیر کشور مهم اروپایی به من گفت اگر ۵ سال پیش به من می‌گفتند روزی پیش می ‌آید که در دعوا بین ایران و آمریکا، اتحادیه اروپا به طرف ایران می آید، می ‌گفتم از محالات تاریخ است چراکه ما متحد آمریکا هستیم و امنیت و اقتصاد ما با آمریکا گره خورده و امکان ندارد اگر روزی ایران و آمریکا رو در روی هم قرار بگیرند پشت سر ایران برویم.
اما گویا این امر اکنون رنگ واقعیت به خود گرفته است به گونه ای که برخی رسانه ها حتی در آمریکا هم به این موضوع و اختلافات در دو سوی آتلانتیک پرداخته اند. در همین زمینه روزنامه «وال استریت ژورنال» چندی قبل نوشت که ترامپ مجبور شد در سازمان ملل متحد با مساله شکاف میان ایالات متحده و متحدان اروپایی آن بر سر مساله ایران روبرو شود.
این روزنامه آمریکایی مهمترین چالش سیاسی میان کاخ سفید و قدیمی ترین متحدان ایالات متحده را ایران و چگونگی تنظیم خط مشی ها در مورد توافق هسته ای عنوان کرد.
رئیس جمهوری کشورمان نیز در این زمینه عنوان داشت: این مسأله ‌ای که به ذهن غیرممکن می‌آمد، امروز ممکن شده و اتحادیه اروپا در برابر آمریکا ایستاده است و درست روز قبل اینکه ترامپ می ‌خواهد علیه ایران جلسه شورای امنیت را برگزار کند، اتحادیه اروپا، چین و روسیه علیه آمریکا جلسه تشکیل می‌دهند و این حادثه، حادثه کمی نیست.
روزنامه «نیویورک تایمز» نیز نوشت ایران باعث گسترده تر شدن شکاف موجود میان اتحادیه اروپا و ایالات متحده شده است.
به نوشته این روزنامه آمریکایی از میان همه موضوعاتی که باعث اختلاف میان بروکسل و واشنگتن شده، ایران به تندترین و مهمترین محرک برای تلاش همه جانبه اتحادیه اروپا در مقابل سیاست های ایالات متحده تبدیل گردیده است. کشورهای اروپایی اکنون بر سر این موضوع با چین و روسیه یک اتحاد (لیگ) را تشکیل داده اند.
در همین راستا است که بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند به علت مخالفت های گسترده و پرقدرت بین المللی، تحریم های یکجانبه کاخ سفید نمی تواند اثرگذار باشد زیرا به نوشته گزارش شبکه تلویزیونی «بلومبرگ» اتحادیه اروپا در شرایط کنونی می تواند موجب بی اثر شدن تلاش های ترامپ شود.

بنا بر تحلیل ها اتحادیه اروپا نشان داده است «همزمان با برقراری دوباره تحریم ها علیه ایران، برای حفظ توافق هسته ای حاضر به مناقشه مستقیم با آمریکا است». نشریه «پلتیکو» با بیان این نکته آورده است اتحادیه اروپا در جست وجوی راه هایی است تا از منافع شرکت های خود در تجارت با ایران دفاع کند.
نشانه چنین تحولاتی در این موضوع است که چندی قبل رهبران اروپایی که به نوعی امضاکننده برجام هم بودند در یک بیانیه مشترک برای ایالات متحده روشن ساختند فعالانه برای خنثی کردن تحریم های کاخ سفید گام برمی دارند. به نوشته این نشریه آن ها در بیانیه خود اعلام کردند: توافق هسته ای (برجام) در حال انجام کارکردهای خود است و اهداف را برآورده کرده است. این کشورها تاکید دارند پایبندی ایران به این توافق در زمینه صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای آن از سوی آژانس هم مورد تایید قرار گرفته است.
اگرچه جنگ تجاری میان دو سوی اقیانوس بر عمیق تر شدن این اختلاف نظرها تاثیرگذار بوده است اما بر اساس تحلیل کارشناسان و رسانه های غربی شکاف میان اروپا و آمریکا بر سر توافق هسته ای در واضح ترین شکل آن قرار دارد و شاید بتوان گفت این شرایط مهمترین نمونه از زوال روابط دیرپا میان کاخ سفید و قاره سبز است که به دلیل سیاست های دونالد ترامپ حادث شده است.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)