گیلان آینده: فریده توکلی بانوی شاعر و هنرمند تئاتر مجموعه ای از اشعار خود را با عنوان ‘ بی مقدمه’ وارد بازار کتاب کرد. در شعری از این کتاب می خوانیم: ‘ اینقدر/ بی مقدمه/ عاشقت شدم/ که هیچ ناشری/کتاب م را چاپ نکرد ‘ . توکلی در قالب سپید و به زبانی ساده و […]

..................... تاریخ انتشار:۲۵ مهر ۱۳۹۷ ......................

گیلان آینده: فریده توکلی بانوی شاعر و هنرمند تئاتر مجموعه ای از اشعار خود را با عنوان ‘ بی مقدمه’ وارد بازار کتاب کرد.
در شعری از این کتاب می خوانیم: ‘ اینقدر/ بی مقدمه/ عاشقت شدم/ که هیچ ناشری/کتاب م را چاپ نکرد ‘ .

توکلی در قالب سپید و به زبانی ساده و امروزی شعر می گوید. دلمشغولی ها و فریادهای درونی یک زن را می توان از لابه لای شعرهایش شنید. شعرهایش از استعاره و تصویر و ضرب آهنگ و نوعی موسیقی درونی برخوردار است و زبان و لحن زنانه دارد.
حقیقی تر از آنی که /آسمانی نخواهمت/زمین/شایعه ی بزرگی ست/که روزی به موزه ای سرد/تبدیل خواهد شد.
شاید آشنایی وی با تئاتر موجب تصویری شدن شعرهایش شده است مثل این تکه از شعر ( ای ابر سیاه در شعر سپید من چه میکنی ) و یا ( تا رسیدن چند دریا گریه کنم ) .
فریده( فاطمه) توکلی متولد ۱۳۲۸ رشت و ساکن بندرانزلی است . وی دانش آموخته ادبیات و علوم انسانی از دانشسرای رشت و دارای مدرک کارشناسی بازیگری و کارگردانی است. سال ۱۳۴۱ با بازی در نمایشنامه بهترین بابای دنیا نوشته غلامحسین ساعدی وارد دنیای تئاتر شد.وی در نمایش های متعددی بعنوان بازیگر و کارگردان هنرنمایی کرده است. برگزاری جشنواره فصل شاعری از دیگر فعالیتهای این بانوی هنرمند است . وی در چند جشنواره در بخش شعر و ترانه و همچنین بازیگری صاحب مقام است. توکلی چند سال مدیریت انجمن شعر و ادب شیدای انزلی را نیز عهده دار است.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)