گیلان آینده: مسئول بیماری های خاص دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان گفت: اهدا عضو بیمار دچار مرگ مغزی در این استان به چند نفر حیات دوباره بخشید. محمدرضا حسین زاده  اظهار داشت: اعضای محمدعلی حسین پور ۵۸ ساله اهل شهرستان صومعه سرا و ساکن شهرستان رشت که به علت خونریزی مغزی دچار […]

..................... تاریخ انتشار:۰۹ آبان ۱۳۹۷ ......................

گیلان آینده: مسئول بیماری های خاص دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان گفت: اهدا عضو بیمار دچار مرگ مغزی در این استان به چند نفر حیات دوباره بخشید.

محمدرضا حسین زاده  اظهار داشت: اعضای محمدعلی حسین پور ۵۸ ساله اهل شهرستان صومعه سرا و ساکن شهرستان رشت که به علت خونریزی مغزی دچار مرگ مغزی شده بود، با رضایت خانواده اش اهدا شد.
وی افزود: کبد، دو کلیه و نسوج این بیمار دچار مرگ مغزی برداشته و به چند بیمار نیازمند پیوند اعضا اهدا شده است.
از ابتدای امسال تاکنون، ۱۳ خانواده از افراد دچار مرگ مغزی در استان گیلان برای اهدای عضو عزیزشان اقدام کرده اند و از سال های ۹۳ تا امسال نیز به ترتیب ۶ ، ۱۴، ۴۰، ۲۱ و ۱۳ مورد اهدا عضو در استان گیلان با رضایت خانواده های افراد دچار مرگ مغزی انجام شده است.
هر فرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده اش خیلی زود برای اهدا عضو رضایت دهند، می تواند جان حداقل هشت نفر و تا ۵۳ نفر را نجات دهد؛ بر اساس آمارها، هر ۱۰ دقیقه یک نفر به لیست انتظار پیوند عضو اضافه می شود، هر دو ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهد.
اعلام رضایت برای پیوند اعضا از سال ۱۳۸۷ در گیلان انجام گرفت؛ باربد چمن زیبای، کودک چهار ساله اولین اهدا کننده در گیلان است که با رضایت خانواده کلیه اش به مردی ۴۲ ساله پیوند زده شد.
کلیه ‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه ها، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت های بدن از جمله پوست و همچنین قرنیه چشم ، تاندون ، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.
قانون پیوند اعضا، فروردین ماه ۱۳۷۹ در مجلس شورای اسلامی به‌ تصویب رسید؛ براساس این قانون، اعضای بیماران فوت ‌شده یا بیمارانی که مرگ‌ مغزی آنان آشکار و مسلم شده را می ‌توان به ‌شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی‌ دم برای پیوند ‌به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)