گيلان آينده: مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی زمین های شالیزاری خارج از استان های شمالی کشور را ۱۷۰ هزار هکتار اعلام کرد و گفت که وزارت جهاد کشاورزی برای حذف این شالیزارها برنامه جامع برنجکاری را در دو استان مازندران و گیلان اجرا می کند. فرامک عزیز کریمی روز دوشنبه در […]

..................... تاریخ انتشار:۲۸ آبان ۱۳۹۷ ......................

گيلان آينده: مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی زمین های شالیزاری خارج از استان های شمالی کشور را ۱۷۰ هزار هکتار اعلام کرد و گفت که وزارت جهاد کشاورزی برای حذف این شالیزارها برنامه جامع برنجکاری را در دو استان مازندران و گیلان اجرا می کند.

فرامک عزیز کریمی روز دوشنبه در هیجدهمین همایش ملی برنج در ساری از تامین بذر اصلاح شده، افزایش سطح زیر کشت و انجام کشت دوباره به عنوان بخشی از راهکارهای برنامه جامع برای تمرکز کشت برنج در استان های شمالی نام برد.
هیات دولت اوایل آبان ماه امسال در مصوبه ای کشت برنج در کشور را به استان های مازندران و گیلان محدود و در سایر مناطق کشور ممنوع کرد.
دلیل اجرای این سیاست وجود منابع آب تامینی برای تولید برنج به عنوان محصول آب بر در این دو استان شمالی کشور در مقایسه با سایر استان ها عنوان شد.
** از افزایش سطح کشت تا تامین بذر
مدیرکل دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر فقط حدود سه هزار تن بذر اصلاح شده میان برنجکاران مازندران و گیلان توزیع می شود که معادل ۱۱درصد بذر مورد نیاز آنهاست، ولی با اجرای برنامه تلاش داریم تا سال ۱۴۰۵ این میزان را به ۴۰ درصد نیاز کشاورزان دو استان افزایش دهیم.
وی افزود: همچنین برنامه ما این است که تا سال ۱۴۰۵ سطح کشت برنج را هم از ۴۴۰ هزار هکتار کنونی به ۴۷۰ هزار هکتار از طریق اجرای کشت مجدد و رتون برسانیم.
او ادامه داد: مقدار تولید شلتوک هم در این برنامه از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ۲میلیون و ۸۰۰ هزار تن برنامه ریزی شده است.
مدیرکل غلات وزارت جهاد کشاورزی با اعلام این که دستیابی به میزان تولید مشخص شده برای سال ۱۴۰۵ با تداوم کشت برنج ارقام محلی کیفی ممکن نیست، گفت: تامین بذرهای اصلاح شده از ارقام کیفی پر محصول به صورت جدی در دستور کار موسسه تحقیقات برنج کشور قرار گرفته است.
وی شتاب بخشی به اجرای طرح تسطیح و یکپارچه سازی زمین های شالیزاری مازندران و گیلان را هم از دیگر برنامه های جهاد کشاورزی برای تمرکز کشت برنج در این دو استان برشمرد.
این مسئول گفت: سطح شالیزارهای تسطیح و یکپارچه سازی شده این دو استان از ۱۵۰ هزار هکتار کنونی باید ۲۵۰ هزار هکتار برسد.
وی افزود: اهمیت انجام سریع طرح تسطیح را برای سازمان برنامه و بودجه تبیین کرده ایم و مقرر شد تا به صورت ویژه در تامین اعتبار و تهیه تجهیزات و ماشین آلان توجه شود.
کریمی همچنین سد سازی، لایروبی رودخانه ها، لایروبی و بهینه سازی آب بندان ها، توجه به ارقام کم آب بر و مکانیزاسیون را هم از دیگر ضرورت های دستیابی به برنامه تمرکز کشت برنج در استان های شمالی دانست و گفت که تاکنون با ایجاد ۱۹۰واحد بانک نشا، نشاکاری مکانیزه در شمال کشور به ۱۸۰ هزار هکتار رسیده است.
وی به برداشت مکانیزه برنج در شمال تا ۳۰۰ هزار هکتار برابر با ۷۰ درصد در برنامه زمان بندی شده اشاره کرد و افزود: در زمینه استفاده بهینه از آب هم باید بتوانیم با مصرف هر متر مکعب آب ۶۰۰ گرم برنج سفید تولید کنیم در حالی که اکنون تنها ۳۰۰ گرم تولید داریم.
کریمی مدیریت بهزراعی ، بهنژادی ، بیمه و توسعه کشت دوم در زمین های کشاورزی را از برنامه های عملیاتی شده وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت از شالیکاران مازندران و گیلان عنوان کرد.
همایش ملی برنج با محوریت اثر گذاری تحقیقات از امروز با بررسی ۱۰۴مقاله ارسالی به دبیرخانه آغاز شد و تا فردا ادامه دارد.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)