گیلان آینده:  رئیس دانشگاه تهران گفت: نهاد آموزش عالی در سال های گذشته با توجه به تغییرات مدیریتی ، ضربه بسیاری دیده است در حالی که اهالی دانشگاه به فضای ایمن و پر از آرامش برای پژوهش و تحصیل نیاز دارند.  محمود نیلی احمدآبادی امروز دوشنبه در نشست خبری روسای پنج دانشگاه سطح یک کشور […]

..................... تاریخ انتشار:۱۲ آذر ۱۳۹۷ ......................

گیلان آینده:  رئیس دانشگاه تهران گفت: نهاد آموزش عالی در سال های گذشته با توجه به تغییرات مدیریتی ، ضربه بسیاری دیده است در حالی که اهالی دانشگاه به فضای ایمن و پر از آرامش برای پژوهش و تحصیل نیاز دارند.

 محمود نیلی احمدآبادی امروز دوشنبه در نشست خبری روسای پنج دانشگاه سطح یک کشور در دانشگاه تهران از طرح استیضاح منصورغلامی به عنوان ضربه ای بزرگ به دانشگاه نام برد و اظهار کرد: تغییر وزیر علوم در دو سال و نیم باقی مانده ازعمر دولت دوازدهم به شدت مشکل ساز خواهد بود، از سوی دیگر هیچ توجیه منطقی برای این کار هم وجود ندارد.
وی درباره دستاورد خوشه های فکری دانشگاه های سطح یک کشور گفت: تأکید ما در این جلسات سیاست های کلی نظام است که از دانشگاه می خواهد دستاوردهای علمی خود در دنیا را ارتقا دهد.
نیلی احمد آبادی افزود: دانشگاه ها باید در جهت حل مسائل کشور قدم های جدی بسیاری بردارد. نکته مهمی که در دستور کار دانشگاه ها قرار دارد، توسعه فعالیت های بین المللی است.
رئیس دانشگاه تهران همچنین با اشاره به علمی بودن محور فعالیت های دانشگاهی، یادآورشد: بی شک دانشگاه های کشور باید در زمینه های بین المللی فعالیت های گسترده ای داشته باشند، ارتباطات با خارج باعث افزایش دانشجویان خارجی در کشور می شود.
نیلی احمدآبادی همچنین به افزایش نرخ ارز در یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: با توجه به افزایش نرخ ارز توان مالی دانشگاه ها برای بورس استادان و دانشجویان به سایر کشورها کاهش یافته است، برای حفظ مبادلات بین المللی باید به تفاوت نرخ ارز به دانشگاه ها پرداخت شود.
وی در ادامه درباره پرداخت بودجه به دانشگاه ها اظهار کرد: ۷۰ درصد بودجه به طور کامل باید به دانشگاه ها اختصاص داده شود اما در حال حاضر ۴۰ تا ۴۲ درصد مبلغ هنوز به دانشگاه پرداخت نشده است.
رئیس دانشگاه تهران همچنین با اشاره تأثیر صد در صدی بودجه در هزینه های تربیت نیروی انسانی گفت: با توجه به نوسانات نرخ ارز فرصت های مطالعاتی در خارج از کشور برای استادان و دانشجویان محدود شده است که امید است با تخفیف صد در صدی بخشی از مشکلات اینچنینی کاهش یابد.
نیلی احمدآبادی با بیان اینکه حمایت نکردن از دانشجویان ضررهای بسیاری به کشور وارد می کند، گفت : از دولت خواسته می شود تا مابه تفاوت نرخ ارز را به دانشگاه ها پرداخت کند.
وی با اشاره به ارائه چندین خوشه تخصصی و فکری در زمینه های اقتصاد کلان، پولی و بانکی، سرمایه اجتماعی، حقوق شهروندی در دانشگاه تهران، یادآور شد: دانشگاه ها از تمامی تجهیزات آزمایشگاهی برخوردار نیستند بنابراین نمی توانند بستر لازم برای انجام فرصت های مطالعاتی ۶ تا ۹ ماهه خارجی را فراهم کنند .
رئیس دانشگاه تهرن با اشاره به اینکه بودجه دانشگاه ها مانند کالاهای اساسی اهمیت دارد، یادآورشد: در دوران جنگ تحمیلی با وجود محدودیت های بسیار ، ارز دانشگاه ها محدود نشد و بسیاری از اعضای هیات علمی فعلی در آن زمان توانستند بورس شوند، چرا که ضعف دانشگاه ها در آینده کشور را با مشکلات بسیاری مواجه می کند.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)