گیلان آینده: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان از مردم خواست تا از مصرف نمک دریا خودداری کنند. گزارش روز پنجشنبه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان  حاکیست، محمد عباسی اظهار داشت: نمک یددار تصفیه شده، نمکی است کاملا بهداشتی که ناخالصی‌ های نامحلول آن […]

..................... تاریخ انتشار:۲۹ آذر ۱۳۹۷ ......................

گیلان آینده: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان از مردم خواست تا از مصرف نمک دریا خودداری کنند.

گزارش روز پنجشنبه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان  حاکیست، محمد عباسی اظهار داشت: نمک یددار تصفیه شده، نمکی است کاملا بهداشتی که ناخالصی‌ های نامحلول آن مانند فلزات سنگین و ناخالصی‌ های محلول آن همچون آهک، شن و ماسه، در کارخانه از آن جدا شده و به آن ید اضافه شده است.
وی بیان داشت: مصرف نمک تصفیه نشده به علت داشتن ناخالصی در افرادی که سابقه بیماری ‌های گوارشی، کلیوی و کبدی دارند، خطرناک است، ضمن اینکه مصرف مداوم این نوع نمک‌ ها در افراد سالم نیز می ‌تواند منجر به بروز ناراحتی ‌های گوارشی، کلیوی، کبدی و حتی کاهش جذب آهن در بدن شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان با تاکید بر این که هموطنان در خرید نمک دقت کنند که عبارت نمک یددار تصفیه شده، روی بسته‌ بندی نمک درج شده باشد، خاطر نشان کرد: از خرید هرگونه نمک با عنوان صادراتی صنعتی و یا نمک دریا خودداری شود.
وی با تاکید بر این که بایستی به تاریخ مصرف نمک و وجود پروانه ساخت از وزارت بهداشت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روی بسته بندی نمک ‌ها توجه شود، اضافه کرد: تنها نمک‌ هایی قابل مصرف و مجاز هستند که شماره پروانه ساخت روی بسته‌ بندی آنها‌ درج شده باشد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان با بیان این که نمک و غذاهای شور باید به مقدار کم مصرف شود، اظهار داشت: همان مقدار کم نمک نیز باید از نوع تصفیه شده یددار باشد.
وی بیان داشت: در زمان حاضر، مصرف نمک که به ویژه در غذاهای آماده به میزان زیاد مورد استفاده قرار می‌ گیرد در کشور ما بالاست، طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی حداکثر مقدار مصرف روزانه نمک پنج گرم است، این در حالیست که میزان مصرف نمک در کشور ۲ تا سه برابر این مقدار برآورد شده است.
وی با بیان این که نگهداری و ذخیره نمک یددار به مدت طولانی (بیش از یک سال) موجب از دست رفتن بخشی از ید آن می‌شود، خاطر نشان کرد: برای حفظ ید در نمک، باید نمک را دور از نور و رطوبت و در ظرف در بسته پلاستیکی، چوبی، سفالی و یا شیشه‌ های رنگی و تیره نگهداری کرد و برای اضافه کردن آن به غذا در زمان طبخ، نمک را در انتهای پخت اضافه کرد تا ید آن در حداکثر مقدار حفظ شود.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)