شرق: جزئيات بندهاي طرح پرحاشيه ادغام معاونت‌ها و کم‌شدن پست قائم‌مقام و مشاور در جلسه روز گذشته شوراي شهر تهران بررسي شد که در جريان آن محسن هاشمي، رئيس شورا و محمد سالاري، يکي از اعضا درگيري لفظی داشتند و محسن هاشمي جلسه علني شورا را براي دقايقي به قهر ترک کرد اما بعد و […]

..................... تاریخ انتشار:۱۰ دی ۱۳۹۷ ......................

شرق: جزئيات بندهاي طرح پرحاشيه ادغام معاونت‌ها و کم‌شدن پست قائم‌مقام و مشاور در جلسه روز گذشته شوراي شهر تهران بررسي شد که در جريان آن محسن هاشمي، رئيس شورا و محمد سالاري، يکي از اعضا درگيري لفظی داشتند و محسن هاشمي جلسه علني شورا را براي دقايقي به قهر ترک کرد اما بعد و با دخالت و روبوسي اعضا به جلسه برگشت و ضمن عذرخواهي، گفت: شب گذشته خوب نخوابيدم و به همين دليل کنترل جلسه از دستم خارج شد.
به گزارش «شرق»، اين طرح که پس از مدت‌ها با محوريت کميسيون برنامه‌وبودجه شورا و رئيس شوراي شهر تهران تهيه و به شورا ارائه شده بود، مخالفان زيادي داشت و هفته گذشته با اختلاف يک رأي کليات آن در شوراي شهر تهران به تصويب رسيد. روز گذشته در جريان بررسي دو بند از اين طرح از جمله قراردادن زمان براي اين تغييرات در شهرداري تهران درگيري لفظي‌ای بين محمد سالاري و محسن هاشمي ايجاد شد. اين جزئيات بررسي و به رأي گذاشته شد اما محمد سالاري به دلیل مطرح‌نشدن جزئيات يکي از بندهاي طرح پيشنهادي به محسن هاشمي اعتراض کرد که هاشمي در پاسخ گفت: جزئيات اين بند مطرح شده اما شما متوجه نشديد. سالاري اما حرفش را دوباره تکرار کرد و در ادامه‌ خطاب به هاشمي گفت: شما هر جلسه شورا را یک‌جور اداره مي‌کنيد و اين درست نيست. هاشمي در پاسخ گفت: لطفا شانتاژ نکنيد. بعد هم اين رفتار سالاري را بي‌ادبي خواند و به حالت قهر از شورا خارج شد؛ درحالي‌که چند نفر از اعضاي شورا تلاش داشتند از خروج او جلوگيري کنند.
جلسه با رياست ابراهيم اميني، نايب‌رئيس شورای شهر تهران ادامه پيدا کرد اما فضاي جلسه همچنان متشنج بود و حسن رسولي با صداي بلند خطاب به سالاري گفت: شما نماينده مردم هستيد؟ چطور با  گردن‌کلفتي طرح را از بين برديد؟ اما دقايقي بعد محسن هاشمي به صحن برگشت و روي صندلي خود قرار گرفت و از اعضا و رسانه‌ها عذرخواهي کرد و گفت: بهتر بود آقاي اميني که تسلط بيشتري دارند، جلسه را اداره کنند و حالا که از اين دستور جلسه گذشتيم، برگشتم.
بر اساس اين گزارش، يکي از بندهاي پيشنهادي در اين طرح، پيشنهاد بهاره آروين درباره زمان‌بندي اجرا بود. او گفت: بهتر است ميزان وابستگي شرکت‌ها به منابع بودجه سالانه ۱۵ درصد کاهش پيدا کند و برنامه عملياتي و زمان‌بندي‌شده‌اي درخصوص کاهش تعداد سازمان‌ها و شرکت‌هاي تابعه از طريق ادغام واحدها با کارکردهاي مشابه و اصلاح ساختار شرکت‌هاي زيان‌ده، بازتعريف شود. از‌آنجاکه اين طرح کاهش ساختار سازمان شهرداري را مدنظر دارد و بخش زيادي از اين ساختارها در شرکت‌ها و سازمان‌هاي تابعه شهرداري است، پيشنهاد مي‌کنم در اين بند به شرکت‌ها و سازمان‌هاي تابعه هم توجه شود.
اما سيدحسن رسولي، نایب‌رئيس کميسيون برنامه‌‌ و ‌بودجه شوراي شهر تهران در توضيحاتي درباره اين طرح هم گفت: در سال ۸۴ کل پست‌هاي مديريتي شهرداري ۷۸۵ مورد بوده که اين پست‌ها هم‌اکنون (از رئيس اداره تا معاونان شهرداري) به عدد دوهزار و ۱۸۳ پست سازماني افزايش ‌يافته؛ يعني پست‌هاي سازماني ۴۰۰ درصد افزايش‌ يافته است.
او گفت: گفته‌شده بر اساس مواد ۷۳ و ۷۴ آيين‌نامه استخدامي شهرداري مصوبه هیئت‌وزیران، شوراي اداري شهرداري وظايفي را که طراحان اين طرح به آن پرداخته‌اند، دارد. دراين‌باره بايد بگويم اين شورا شش وظيفه دارد؛ ازجمله رسيدگي و تأييد طرح طبقه‌بندي مشاغل، رسيدگي به شکايت کارکنان و ساير موارد، به‌هيچ‌عنوان شوراي اداري که مانند شوراي تحول دستگاه‌هاي اجرائي است، صلاحيت ورود به حد و اندازه شهرداري را ندارد.
او با بيان اينکه بر اساس ماده ۱۱۲ قانون خدمات کشوري اين ساختار بايد به تأييد سازمان اداري و استخدامي برسد که درگذشته وظايف آن تفويض اختيار شده است، گفت: اين تفويض اختيار به ‌شرط کوچک‌سازي ساختار است نه اضافه‌کردن تعداد معاونان و بزرگ‌ترشدن حدو‌اندازه آن.
از سال ۸۲ قرار است شهرداري لايحه‌ای در اين زمينه به شوراي شهر ارسال کند که تاکنون باوجود تمام تکاليف در برنامه‌هاي پنج‌ساله با تورم سازماني مواجه هستيم.
اين طرح براي تعيين حد‌و‌اندازه ماليه شهري است، عزل و نصب جزء مسائل اجرائي بوده و از وظايف شهردار است. او با بيان اينکه بر اساس فهم مشترک شورا و شهردار اولويت‌هاي شهر تهران آلودگي هوا، توسعه حمل‌ونقل عمومي و کاهش آسيب‌هاي اجتماعي است، تصريح کرد: ماليه نابسامان شهري و ساختار متورم از مشکلات دروني شهرداري است. با توجه به اين مشکلات در تبصره ۴ بودجه ۹۷ شهرداري ملزم شد تا پايان سال حداقل يک سطح از سطوح معاونت‌هاي شهرداري را کاهش دهد.
او گفت: از سال ۹۴ تا ۹۶ به تعداد کارکنان شهرداري ۳۷ درصد افزوده ‌شده و ۱۲ هزارو ۱۹۵ نفر فقط در سال ۹۶ تبديل وضعيت شده‌اند اما در کل در ۱۱ سال ۵۲۲ نفر فقط به کارکنان شهرداري اضافه ‌شده است.
خزانه‌دار شوراي شهر تهران تأکيد کرد: تمرکز بر کوچک‌سازي و حذف ۲۵۰ پست سازماني براي اين است که ساختار موجود، موازي‌کاري و ناکارآمدي دارد. از اعضاي شوراي شهر درخواست مي‌کنم بعد از ۱۵ سال مصوبه‌دادن و الزام‌کردن شهرداري براي اين امور بر اساس مصالح عامه تصميم سخت بگيرند.
بر اساس اظهارات خزانه‌دار شورا در فاصله ۱۰ تا ۱۲ سال اخير شهرداري در دستان اصولگرايان امانت بوده، حسابي چاق و فربه شده و سمت‌هايي به‌عنوان مشاور و مديرکل و… ساخته شده است و اين عدد را از ۷۸۵ پست سال ۸۴ به دو هزار و ۱۸۳ پست جديد رسانده‌اند و حالا که شورا بناي تغيير و اصلاح دارد، همان بدنه فربه و مديرشده شهرداري تهران در برابر اين تغيير مقاومت دارد. از سوي ديگر شرايط نامساعد فعلي در شهرداري تهران و گستردگي و پيچيدگي اين ساختار چندلايه خودش تبديل به عاملي براي ترس از تغيير و تحول در سيستم شده است.
با اين اتفاقات امروز که به گفته محسن هاشمي منجر به ارسال طرح به شهرداري تهران براي ارائه لايحه‌اي با همين مضمون شد، اين طرح به نفع شهرداري تهران تغيير وضعيت داد. حالا با اين تغيير شورا بايد مثل همه ۱۲ سال گذشته که منتظر بود شهرداري تهران لايحه‌اي براي کوچک‌سازي ساختار خود و ادغام زيرمجموعه‌هايش بياورد و نياورد، منتظر بماند. اين اتفاق همان سنگي بود که از همان ابتدا مشخص بود جلوي پاي اين طرح انداخته مي‌شود و شد.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)