«در‌حالي‌که رهبر معظم انقلاب مسئوليت بررسي صلاحيت نامزد دبيري شوراي عالي انقلاب فرهنگي را مشخصا بر عهده نظر کارشناسي اعضاي اين شورا گذارده بودند، متأسفانه در جلسه ديشب مکررا به صورت علني و غيرعلني از تماس‌هاي آقاي وحيد حقانيان به‌منظور رأي مثبت به اين نامزد محترم سخن به ميان آمد»؛ اين توييت ضرغامي، روز گذشته […]

..................... تاریخ انتشار:۱۳ دی ۱۳۹۷ ......................

«در‌حالي‌که رهبر معظم انقلاب مسئوليت بررسي صلاحيت نامزد دبيري شوراي عالي انقلاب فرهنگي را مشخصا بر عهده نظر کارشناسي اعضاي اين شورا گذارده بودند، متأسفانه در جلسه ديشب مکررا به صورت علني و غيرعلني از تماس‌هاي آقاي وحيد حقانيان به‌منظور رأي مثبت به اين نامزد محترم سخن به ميان آمد»؛ اين توييت ضرغامي، روز گذشته همه را غافلگير کرد. همه در چم‌و‌خم ماجرا بودند که عزت‌الله ضرغامي با اختلاف سه‌ساعته توييت دوم خود را نيز منتشر کرد: «پس از بررسی بیشتر در این خصوص یقین پیدا کردم دخالت آقای وحید حقانیان در مسئله انتخاب آقای دکتر عاملی بدون مجوز معظم‌له و خودسرانه بوده است.». ماجرا اما تنها به ضرغامي محدود نماند؛ «چرا سعیدرضا عاملي نمي‌تواند پنجمين دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي باشد»، عنوان گزارشي بود که تسنيم قبل‌از‌ظهر روز گذشته منتشر کرد؛ اما چند ساعت بعد اين گزارش از روي اين خبرگزاري برداشته شد. بر اساس آن گزارش، در جلسه سه‌شنبه‌شب شوراي عالي انقلاب فرهنگي، در حالي سیدسعیدرضا عاملي براي دبيري اين نهاد انتخاب شد که کانديداتوري او طبق آيين‌نامه شورا تخلف است و  بر اين اساس او  نمي‌تواند دبير شورا باشد. آن گزارش البته به ماده دو آيين‌نامه شوراي عالي انقلاب فرهنگي درباره نحوه انتخاب دبير اشاره کرده بود: «به پيشنهاد شوراي ‌عالي، دبير از ميان اعضا براي مدت دو سال انتخاب و پس از تصويب رهبر انقلاب اسلامي، با حکم رئيس شوراي‌ عالي منصوب خواهد شد و انتخاب مجدد وي بلامانع است». موضوع اين بود که سيد‌سعیدرضا عاملي هنوز عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي نشده بود و اين نکته‌اي است که ضرغامي نيز در گفت‌وگو با «شرق» بر آن تصريح دارد. حسينعلي شهرياري، عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي، نيز در گفت‌وگو با «تسنيم» در گزارشي که بعدتر از خروجي اين خبرگزاري حذف شد، گفت: «اين انتخاب در چارچوب آيين‌نامه شوراي عالي انقلاب فرهنگي نبود و اين نقد که در جلسه شب گذشته آيين‌نامه اجرا نشده، کاملا درست است. روال انتخاب دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي بر اين اساس بود که چند نفر کانديدا مي‌شدند و يک نفر با رأي‌گيري انتخاب مي‌شد؛ اما ديشب طور ديگري برنامه‌ريزي شده بود و همکاران ما نسبت به اين روش انتخاب انتقاد داشتند». شهرياري معتقد است: «آقاي روحاني و آقاي لاريجاني اصرار داشتند آقاي عاملي به‌عنوان دبير انتخاب و معرفي شود و علي لاريجاني از کانديداتوري عاملي حمايت محکمي مي‌کرد»؛ اما با توجه به حکم مقام معظم رهبري مبني بر انتصاب حجت‌الاسلام عاملي به عضويت در شوراي عالي انقلاب فرهنگي، ساعت هشت ديشب «ايسنا» نوشت: «حجت‌الاسلام‌والمسلمين دکتر «سيد سعيدرضا عاملي» در جلسه‌ عصر سه‌شنبه، ۱۱ دي‌ ۱۳۹۷ شوراي‌ عالي انقلاب فرهنگي، با رأي اعضاي اين شورا به‌عنوان دبير شورا انتخاب شد تا پس از تأييد عضويتش در شوراي عالي انقلاب فرهنگي از سوی رهبر معظم انقلاب، جايگزين مخبردزفولي شود که امروز (چهارشنبه، ۱۲ دي) با انتصاب دکتر عاملي به عضويت شوراي‌ عالي انقلاب فرهنگي از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامي، وي رسما دبير اين شورا شد».
رئیس‌جمهور سعیدرضا عاملی را به‌عنوان دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی منصوب کرد
رئیس‌جمهوری در حکمی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر «سید سعیدرضا عاملی» را برای مدت چهار سال به‌عنوان «دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی» منصوب کرد. در حکم حسن روحانی آمده است: با توجه به مصوبه جلسه مورخ ۱۱/۱۰/۹۷ شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و تأیید مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی)، به موجب این حکم جناب‌عالی که فردی متعهد و از فرهیختگان حوزه و دانشگاه، با سوابق ارزشمند علمی و مدیریتی هستید را، برای مدت چهار سال به‌عنوان «دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی» منصوب می‌نمایم. رئیس‌جمهور همچنین از خدمات و زحمات دکتر مخبر دزفولی در دوره تصدی دبیری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تشکر کرد.


‌‌ براي ما خيلي عجيب بود که شما هم‌ چنين چيزي را در فضاي مجازي مطرح مي‌کنيد.
قطع نظر از سؤال شما، من توضيحي مي‌دهم؛ رهبري معظم بارها تأكيد فرمودند منصوبين محترم ايشان، هيچ مصونيتی از انتقاد سازنده ندارند. حتي در بالاترين سطوح مانند رئيس قوه قضائيه و ریاست صداوسيما که من سال‌ها بر عهد داشتم، ايشان بارها در نشست‌هاي عمومي تأكيد کرده‌اند براي اصلاح امور مي‌توانيد و بايد انتقاد سازنده بکنيد. درباره مسئله رأي‌گيري سه‌شنبه شب با توجه به اينکه اين رأي‌گيري خيلي حساس بود…
‌آقاي ‌روحاني هم در جلسه ديروز بودند؟
بله، دبير جديدي هم که ايشان معرفي کردند، در واقع نامزد پیشنهادی خود رئيس‌جمهور بود، او هنوز عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي هم نيست، اما قرار بود استمزاجي در جلسه شود و اگر نگاه مثبتي به پيشنهاد ايشان داشتند، بعدا با تقاضاي آقاي روحاني از رهبري معظم، ايشان اول عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي بشوند، چراکه دبير بايد از ميان اعضاي شورا باشد و وقتی که عضو شدند، اقدام لازم براي دبيري او انجام شود.
‌همين فردي که مي‌فرماييد و در توییت اشاره کرده‌اید؟
بله، آقاي عاملي. رهبري هم تأكيد فرموده بودند که نفيا يا اثباتا درباره اين فرد هيچ نظري ندارند و کلا کار را به‌صورت کارشناسي بر عهده شوراي عالي انقلاب فرهنگي گذاشته بودند؛ بنابراين برای مسئولیت اعضاي شورا خيلي سنگين بود. ديشب من دو بار صحبت کردم و به اين مسئله اشاره کردم که مسئوليت ما اين است كه به‌خاطر اينکه ايشان کلا تفویض فرموده‌اند و مي‌خواهند استمزاج جلسه را دريافت کنند، بايد واقعا نظر شخصي و دقيق و کارشناسي خودمان را بيان کنيم. من اصلا به ‌اينکه در آن جلسه چه گذشت و چه بحث‌هاي مخالفي شد، اشاره نمي‌کنم، چون بايد طبقه‌بندي جلسه را هم رعايت کنم و نهايتا به رأي نهايي جلسه پايبند باشيم. بعضي از اعضاي جلسه البته دارند گفت‌وگوهايي را انجام مي‌دهند. آنچه براي من مهم بود اين بود که تعدادي از اعضاي جلسه، چه در جلسه به‌صورت علني و در صحبت‌هاي خود و چه به‌صورت غيرعلني در نقل قول‌هايي که مي‌کردند، تعداد زيادي از اعضا، مي‌گفتند آقاي حقانيان از اعضاي دفتر مقام معظم رهبري با آنها تماس گرفته‌اند و نسبت به آقاي عاملي نظر مثبت خود را اعلام کرده‌اند. ممکن است اين تماس‌هاي تلفني در رأي آنها مؤثر واقع شده باشد.
‌‌‌ آقاي عاملي، گزينه پيشنهادي آقاي روحاني بودند؟
بله، گزينه پيشنهادي آقاي روحاني بودند. من با توييت دوم خودم نيز مشخص کردم که با تحقيقی هم که در اين فاصله، بين توييت اول و توييت دوم، انجام دادم، مي‌دانستم ولي براي من يقين حاصل شد که به‌هيچ‌وجه نظر معظم‌له اين نبوده که اعضا با توجه به توصيه ايشان يا نظر مشورتي ايشان بايد رأي مثبت بدهند. نه، ايشان کماکان همان رهنمود اوليه که کاملا بر اصول دموکراتيک مبتني بوده و توجه به شورا و شناختن و جايگاه اصلي انقلاب فرهنگي و شخصيت‌هاي اعضاي محترم شورا، ايشان واقعا به آن اعتمادي که دارند و اعلام کردند، خبر اول کاملا درست است. تماس‌هايي که آقاي حقانيان گرفتند و به‌نوعي اين مسئله را مطرح کردند که احتمالا نظر رهبري معظم بر رأي مثبت‌دادن به آقاي عاملي است، صد درصد خلاف است، اما به اعتقاد من يک رفتار خودسرانه محسوب مي‌شود و بايد برخورد شود.
‌‌ آقاي ضرغامي پيش از اين هم از اين موارد داشته‌ايم؟
من قبل از اين را نمي‌دانم، اما در اين مورد خاص، با توجه به همان توصيه‌هايي که رهبري فرمودند واقعا احساس وظيفه کردم که اين کار را انجام دهم. اگر خاطرتان باشد در زلزله‌اي که در کرمانشاه آمد و آقاي وحيد به آنجا رفتند و جملاتي را به آقاي جهانگيري نسبت دادند که اصلا کار درستي نبود و در فضاي مجازي هم انعکاس زيادي داشت. من خيلي محترمانه همان موقع گفتم رهبري که من مي‌شناسم اصلا اهل نفرين‌کردن نيست. ايشان فقط مسئولان را دعا مي‌کنند. اين واقعيتي است که من در اين سال‌ها ديده‌ام. در پاسخ به شما من اين را عرض مي‌کنم که بسياري از ناهماهنگي‌ها و مشکلاتي که در همه سطوح اجرائي کشور، فرقي نمي‌کند در نهادهاي دولتي و حاکميتي و عمومي، وجود دارد معتقدم تا آنجايي که مي‌شود بايد خارج از اعلان عمومي، مسئولان آنها را برطرف و حل‌وفصل کنند؛ اما اگر مورد خاصي ناگزير در فضاي عمومي مطرح شد و افکار عمومي را متوجه خود کرد، مسئله‌اي که ديشب اتفاق افتاد ادامه دارد و مسئله انتخاب دبير تا حدي دچار چالش شده و آقاي حقانيان در سطح وسيعي با اعضا تماس گرفته بودند و يواش‌يواش اعضا آن را مطرح‌ کرد‌ند و من شخصا وظيفه ديدم که به اين کار ناصواب اشاره کنم و هم اينکه اعلام کنم اين به‌هيچ‌وجه نظر رهبري نيست. براي خود من به‌عنوان عضو شورا مهم بود بدانم آيا رهبري دستور جديدي داده‌اند يا همان رهنمود کلي است.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)