گیلان آینده: دوره جديد کنگره ايالات متحده با اکثريتي دموکرات از روز پنجشنبه آغاز به کار کرد و در اولين اقدام، طرحي را براي پايان‌دادن به تعطيلي دولت فدرال به تصويب رساند. اين طرح در شرايطي به تصويب مجلس نمايندگان آمريكا رسيد که تعطيلي دولت فدرال دومين هفته خود را پشت سر گذاشته است. دموکرات‌ها […]

..................... تاریخ انتشار:۱۵ دی ۱۳۹۷ ......................

گیلان آینده: دوره جديد کنگره ايالات متحده با اکثريتي دموکرات از روز پنجشنبه آغاز به کار کرد و در اولين اقدام، طرحي را براي پايان‌دادن به تعطيلي دولت فدرال به تصويب رساند. اين طرح در شرايطي به تصويب مجلس نمايندگان آمريكا رسيد که تعطيلي دولت فدرال دومين هفته خود را پشت سر گذاشته است.
دموکرات‌ها در انتخابات نوامبر سال ۲۰۱۸ توانستند اکثريت مجلس نمايندگان را از آن خود کنند ولي جمهوري‌خواهان اکثريتشان را در مجلس سنا حفظ کردند. اين اقدام صدوشانزدهمين دوره کنگره آمريكا نويد رابطه‌اي پرتنش ميان مجلس نمايندگان و کاخ سفيد را مي‌دهد. دونالد ترامپ که روز گذشته جلسه‌اي در کاخ سفيد با حضور رهبران کنگره براي يافتن راه‌حلي براي پايان‌دادن به تعطيلي دولت برگزار کرد، دموکرات‌ها را متهم کرد که با نگاه به انتخابات رياست‌جمهوري سال ۲۰۲۰ مشغول سياست‌بازي هستند.
تعطيلي بخش‌هايي از دولت فدرال آمريكا پس از آن صورت گرفت که دونالد ترامپ رئيس‌جمهور ايالات متحده تهديد خود مبني بر امضانکردن لايحه بودجه در صورت در نظر گرفته‌نشدن بودجه‌اي براي ساخت ديوار مرزي ميان آمريكا و مکزيک را عملي کرد. در مذاکراتي که در دو هفته اخير براي پايان‌دادن به اختلاف ميان کاخ سفيد و رهبران دموکرات صورت گرفته نيز هيچ پيشرفتي حاصل نشده و دو طرف در مورد تقاضاي رئيس‌جمهوري آمريكا براي ميلياردها دلار بودجه احداث ديوار در مرز مکزيک کماکان در حالت بن‌بست هستند.
نانسي پلوسي که در اولين جلسه مجلس نمايندگان آمريكا به عنوان رئيس جديد اين مجلس برگزيده شد، گفته است که بدون موافقت با اختصاص بودجه براي ديوار مرزي طرح‌هاي مربوط به ازسرگيري فعاليت ادارات دولتي تصويب خواهند شد. پلوسي در گفت‌وگو با خبرنگاران اين‌گونه براي رئيس‌جمهور آمريكا خط و نشان کشيد: «ترامپ به‌هيچ‌وجه نمي‌تواند ما را به تصويب بودجه ديوار مرزي ميان آمريكا و مکزيک قانع کند. اين موضوع مي‌تواند بارها تکرار شود ولي پاسخ ما هميشه منفي خواهد بود».
ترامپ نيز در واکنش به اين اظهارنظر در توييتي نوشت: «دليل تعطيل‌شدن ادارات دولتي فقط انتخابات ۲۰۲۰ است. دموکرات‌ها به خوبي مي‌دانند که به خاطر دستاوردهاي دوران ترامپ در انتخابات پيروز نخواهند شد و به همين خاطر آنها به هر وسيله‌اي با ديوار و امنيت مرزي مخالفت کرده و به فشارهاي خود به رئيس‌جمهوري ادامه مي‌دهند».
دموکرات‌ها براي بازگشايي هشت نهاد دولت فدرال چند طرح را مدنظر داشتند که يکي از طرح‌هاي دموکرات‌ها براي پايان‌دادن به تعطيلي ادارات دولتي تصويب لايحه‌اي براي بودجه وزارت امنيت ملي بود که شامل ۱٫۳ ميليارد دلار براي امنيت مرزهاست. با اين حال اين رقم از بودجه‌اي که دونالد ترامپ براي احداث ديوار مرزي با مکزيک تقاضا کرده بسيار کمتر است.
بخش ديگري از طرح‌هاي دموکرات‌ها، اختصاص بودجه به وزارت کشور، کشاورزي، مسکن و توسعه شهري و ساير ادارات دولتي است که بخش‌هايي از فعاليت آنها متوقف شده است. با تصويب اين لوايح بودجه اين ادارات تا پايان سال مالي ۲۰۱۹ در ماه سپتامبر به پايان مي‌رسيد.
کاخ سفيد بسته پيشنهادي دموکرات‌ها را رد کرده است. دونالد ترامپ تهديد کرد که چنين طرح‌هايي را وتو خواهد کرد. در آن سو هم ميچ مک‌کانل رهبر اکثريت جمهوري‌خواه سنا نيز اعلام کرد که هر گونه طرحي براي بازگشايي دولت فدرال که کاخ سفيد با آن مخالفت کند، در صحن سنا به رأي گذاشته نمي‌شود. با اين وجود تعدادي از سناتور‌هاي جمهوري‌خواه از مک‌کانل خواسته‌‌اند تا بر سر راه تلاش دموکرات‌ها براي بازگشايي دولت فدرال، ايستادگي نکند.
رسانه‌هاي آمريكايي گزارش داده‌‌اند که دونالد ترامپ در گفت‌وگويي غيرعلني با دموکرات‌ها اذعان کرده  که اگر به تعطيلي ادارات دولتي پايان دهد «وجهه خود را در افکار عمومي از دست خواهد داد و ابله جلوه مي‌کند».
با وجود تهديد‌هاي ترامپ و ميچ مک‌کانل رهبر اکثريت جمهوري‌خواه سنا، مجلس نمايندگان در نهايت لايحه بازگشايي دولت فدرال را که بودجه‌اي ۱٫۳ميليارددلاري براي امنيت مرز آمريكا و مکزيک هم در آن لحاظ شده بود، به تصويب رساند اما اين رقم بسيار کمتر از بودجه ۵٫۳ميليارددلاري است که ترامپ براي ساخت ديوار مرزي با مکزيک درخواست کرده بود. به همين دليل بسيار بعيد به نظر مي‌رسد که اين لايحه حتي در سنا رأي بياورد.
بازگشت پلوسي به کرسي رياست
نانسي پلوسي نماينده دموکرات ايالت کاليفرنيا در اولين جلسه دور جديد کنگره آمريكا موفق شد به رياست مجلس نمايندگان برسد. پلوسي ۷۸ساله در رقابت با کوين مک‌کارتي رهبر اقليت جمهوري‌خواه اين مجلس توانست ۲۲۰ رأي از ۴۳۵ رأي موجود را کسب کند و مک‌کارتي نيز ۱۹۲ رأي به دست آورد. نکته جالب در آراي نانسي پلوسي اين بود که ۱۵ نماينده دموکرات حاضر نشدند براي رياست مجلس نمايندگان به او رأي دهند. اين نخستين بار نيست که پلوسي رئيس مجلس نمايندگان آمريكا مي‌شود. پلوسي در سال ۲۰۰۷ به عنوان نخستين زن در تاريخ آمريكا به رياست مجلس نمايندگان رسيد. پلوسي تا سال ۲۰۱۱ در اين سمت باقي ماند اما با پيروزي جمهوري‌خواهان در انتخابات کنگره، صندلي رياست مجلس نمايندگان هم به رقباي پلوسي رسيد. نانسي پلوسي متولد بالتيمور است و از آمريكايي‌هاي ايتاليايي‌تبار به حساب مي‌آيد. پلوسي که يکي از زنان قدرتمند جهان به شمار مي‌رود، صاحب چهار فرزند و ۹ نوه است. او در شرايطي براي دومين بار رياست مجلس نمايندگان را بر عهده گرفته است که دونالد ترامپ در کاخ سفيد سکان رياست‌جمهوري اين کشور را در دست دارد. او همچنين بايد بر مجلسي رياست کند که شمار بسياري از سياست‌مداران دموکراتش را نيروهايي تازه‌نفس شکل داده‌اند. پلوسي در دو سال اخير و در جايگاه رهبر اقليت دموکرات کنگره بارها با دونالد ترامپ دچار تنش شده بود. در دوره جديد مجلس نمايندگان، ۸۷ کانديداي زن موفق به ورود به مجلس شدند که ۷۵ نفر آنها زنان عضو حزب دموکرات هستند. در مجلس نمايندگان آمريكا براي نخستين بار دو زن مسلمان از ايالت‌هاي مينه‌سوتا و ميشيگان انتخاب شدند. يکي از اين زنان، پناه‌جويي‌ است که از جنگ سومالي به ايالات متحده پناهنده شده بود و ديگري شهروندي فلسطيني‌تبار است و متولد ديترويت. پلوسي در اولين سخنراني خود به عنوان رئيس جديد مجلس نمايندگان، به رکوردشکني زنان در انتخابات ميان‌دوره‌اي کنگره اشاره کرد و رياست بر چنين مجلسي را باعث افتخار خود دانست.
او در سخنان خود وعده داد که «يکپارچگي حکومت را اعاده کند تا مردم اطمينان حاصل کنند که دولت در خدمت منافع عمومي خواهد بود و نه در خدمت منافع خاص». پلوسي با اشاره به احتمال استيضاح ترامپ با توجه به تغيير ترکيب مجلس نمايندگان آمريكا نيز گفت: «ترامپ به کنگره‌اي جمهوري‌خواه عادت کرده بود، مجلس نمايندگان و سنايي که در دست او بود. اين کنگره اين گونه نخواهد بود. نظارت بر فعاليت‌هاي دولت يکي از مسئوليت‌هاي ماست. ما نبايد براي دليلي سياسي استيضاح را مطرح کنيم و همچنين نبايد براي دليلي سياسي از استيضاح جلوگيري کنيم. تا زماني که هر دو حزب خواستار استيضاح آقاي ترامپ نباشند، اين مسئله را دنبال نخواهيم کرد».شرق/

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)