گیلان آینده: اقدامات اخير بانک مرکزي حاکي از آن است که موضوع حذف چهار صفر از پول ملي بار ديگر جدي‌تر از قبل به جريان افتاده است؛ چراکه به گفته رئيس کل اين بانک، روز گذشته لايحه آن از سوي بانک مرکزي به دولت ارائه شده است. به گزارش ايسنا، حذف صفر از پول ملي […]

..................... تاریخ انتشار:۱۷ دی ۱۳۹۷ ......................

گیلان آینده: اقدامات اخير بانک مرکزي حاکي از آن است که موضوع حذف چهار صفر از پول ملي بار ديگر جدي‌تر از قبل به جريان افتاده است؛ چراکه به گفته رئيس کل اين بانک، روز گذشته لايحه آن از سوي بانک مرکزي به دولت ارائه شده است.
به گزارش ايسنا، حذف صفر از پول ملي ايران در جمهوري اسلامي تاکنون چندين بار مطرح شده اما هيچ‌گاه اقدامات اجرائي به‌صورت جدي در راستاي آن انجام نگرفته است که سال‌هاي ۱۳۷۲ و ۱۳۸۶ از نمونه‌هاي بارز اين موضوع هستند.
آذرماه دو سال پيش بود که براي نخستین بار حذف چهار صفر از پول ملي به‌طور جدي‌تري از سوي مسئولان وقت پيگيري شد؛ تاجايي‌که در جلسه هيئت‌وزيران، واحد پول ايران، تومان و برابر با ۱۰ ريال ‌تعيين شد.
با اين اقدام به نظر مي‌رسيد که بانک مرکزي به‌دنبال حذف صفر از پول ملي است که ولي‌الله سيف، رئيس‌کل وقت بانک مرکزي گفت اين موضوع به معناي حذف صفر از پول ملي نيست اما دولت و بانک مرکزي به دنبال اين موضوع هستند که در لايحه‌اي جداگانه نسبت به حذف چهار صفر از پول ملي اقدام کنند.
از سوي ديگر، تغيير واحد پول ايران از ريال به تومان نيازمند تصويب مجلس و شوراي نگهبان بود که دولت باوجود تصويب اين امر در هيئت‌وزيران، موضوع را مسکوت نگه داشت و اين تغيير در همين مرحله نيمه‌تمام ماند و لايحه‌اي از سوي دولت براي حذف چهار صفر از پول ملي نيز به مجلس ارائه نشد.
اما اين بار و با گذشت دو سال پس از آن اتفاق، حذف صفر از پول ملي ايران، رنگ‌و‌بوي جدي‌تري به خود گرفته و به نظر مي‌رسد که حتي اقدامات ابتدايي آن نيز انجام شده است.
نخستين جرقه از جدي‌‌شدن دوباره حذف چهار صفر از پول ملي زماني زده شد که بانک مرکزي در هفته گذشته از اسکناس ۵۰هزارتوماني جديد خود رونمايي کرد و در طراحي اين اسکناس نکاتي وجود داشت که توجه برخي را به خود جلب کرد.  از دولت يازدهم بحث حذف چهار صفر از پول ملي مطرح بود اما اين بحث لابه‌لاي سياست‌هاي مالي دولت گم شد.شرق/

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)