گیلان آینده: مدیر خدمات شهری شهرداری رشت گفت: ۱۹ نقطه بحرانی دارای ریزش و آبشستگی در جداره رودخانه های گوهر رود و زرجوب رشت شناسایی شده است.  به نقل از واحد خبر مدیریت اجرایی ارتباط با رسانه های شهرداری رشت، محمدباقر بشردانش در جلسه بررسی نقاط خطرآفرین حاشیه و جداره رودخانه های گوهررود و زرجوب […]

..................... تاریخ انتشار:۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ......................

گیلان آینده: مدیر خدمات شهری شهرداری رشت گفت: ۱۹ نقطه بحرانی دارای ریزش و آبشستگی در جداره رودخانه های گوهر رود و زرجوب رشت شناسایی شده است.

 به نقل از واحد خبر مدیریت اجرایی ارتباط با رسانه های شهرداری رشت، محمدباقر بشردانش در جلسه بررسی نقاط خطرآفرین حاشیه و جداره رودخانه های گوهررود و زرجوب و اولویت بندی اجرای عملیات جداره سازی افزود:
جداره های رودخانه ها در جلوگیری از بروز سیل و طغیان رودخانه های سطح شهر نقش اساسی دارند که در صورت بروز سیل و طغیان رودخانه ها، این دیواره ها نقش جدی در کنترل سیلاب و جلوگیری از ایجاد خسارت به اماکن و منازل حاشیه رودخانه ها دارد.
وی با اشاره به نقش رودخانه ها به عنوان یکی از عناصر اصلی زیست محیطی در رشت اظهار داشت: توجه به نیازها و چالش های زیست محیطی، جزء لاینفک طراحی شهری است که بی توجهی به این شریان های حیاتی پیامدهای جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت که قطعا بر روی زندگی شهری بی ثاثیر نخواهد بود.
وی پیامدهای سوء فعالیت های انسانی در حریم رودخانه ها را برای محیط زیست بسیار خطر آفرین و جبران ناپذیر عنوان و خاطر نشان کرد: حیات اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و جلوه های منظر شهری به رودخانه های آن شهر وابسته است به همین دلیل حفاظت و استفاده درست و خردمندانه از این عناصر حیاتی نیازی به دلیل ندارد.
وی بیان داشت: با توجه به وقوع سیل در نیمه دوم مهرماه امسال و بروز خسارت در برخی از شهرهای گیلان که عامل اصلی این خسارت ها آبشستگی جداره رودخانه بوده، مدیریت بحران استان طی نامه ای به شهرداری قول مساعد درباره تخصیص اعتبار برای رفع خطر نقاط دارای ریزش، آبشستگی در جداره های رودخانه های سطح شهر و دیواره سازی برای محافظت از معابر دسترسی داده اند که حوزه معاونت خدمات شهری در اسرع وقت نسبت به شناسایی این نقاط مستعد رانش اقدام و اطلاعات لازم به سازمان مدیریت بحران استانداری ارسال شده است.
رودخانه زرجوب از کوه ‌های کم ارتفاع هزار مرز، نیزه سر، جوکلبندان و کچا در حدود ۲۵ کیلومتری جنوب شهر رشت سرچشمه می‌ گیرد، پس از عبور از منطقه بهدان و چوماچا و پیوستن به رودخانه گوهررود، رودخانه پیربازار را تشکیل می‌دهد، این رودخانه یکی از دو شاخه رودخانه سپیدرود است که از رشت می گذرد، زرجوب در گذشته پر از آب و زیستگاه ماهیان رودخانه ای بود اما امروز آلوده و غیرقابل استفاده شده است.
رودخانه گوهررود نیز از ارتفاعات ۷۰۰ متری کوه ‌های سراوان سرچشمه می‌ گیرد و پس از اتصال به رودخانه زرجوب، رودخانه پیربازار را تشکیل داده و در نهایت به تالاب انزلی می‌ ریزد، طول این رودخانه ۴۰ کیلومتر است و در گذشته از مکان های دیدنی رشت بود و در آن ماهی گیری انجام می شد، اما امروز در آلودگی غرق شده است.
رشت حدود ۷۰۰ هزار نفر جمعیت ثابت دارد که در طول روز به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر می رسد.

ایرنا/

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)