گیلان آینده: رئیس هفدهمین همایش جراحان دهان، فک و صورت گفت: موادی که برای زاویه دار کردن صورت به کار می روند، به صورت قاچاق وارد کشور می شوند و بسیاری از آنها استاندارد نیستند و عوارض جدی مانند عفونت صورت ایجاد می کنند.  بهزاد رهسپار روز سه شنبه در یک نشست خبری که در […]

..................... تاریخ انتشار:۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ......................

گیلان آینده: رئیس هفدهمین همایش جراحان دهان، فک و صورت گفت: موادی که برای زاویه دار کردن صورت به کار می روند، به صورت قاچاق وارد کشور می شوند و بسیاری از آنها استاندارد نیستند و عوارض جدی مانند عفونت صورت ایجاد می کنند.

 بهزاد رهسپار روز سه شنبه در یک نشست خبری که در محل انجمن جراحان دهان، فک و صورت برگزار شد، در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا در مورد عوارض زوایه دار کردن صورت که این روزها میان جوانان ایرانی افزایش یافته است، توضیح داد: زاویه دار کردن صورت یک عمل زیبایی است که افراد سودجود در بیشتر موارد از مواد غیراستاندارد برای این منظور استفاده می کنند.
وی افزود: استفاده از این مواد عوارض جدی مانند عفونت، پس زدن مواد و تغییر ظاهر اولیه افراد را به دنبال دارد که در بیشتر موارد ماندگار و غیرقابل جبران است.
رهسپار ضمن توصیه به افراد برای پرهیز از انجام این عمل زیبایی، اظهار داشت: متقاضیان این جراحی ها باید آگاهی داشته باشند که پزشک موظف است هر ماده ای را که برای آنها مصرف می کند، برند آن را به بیمار ارائه دهد.

* دندان های عقل در ۱۴ سالگی معاینه شوند
رئیس هفدهمین همایش جراحان دهان، فک و صورت گفت: دندان های عقل باید از ۱۴ تا ۱۷ سالگی توسط پزشک ارزیابی شوند؛ زیرا عدم توجه و رسیدگی به این دندان ها منجر به کیست و حتی سرطان می شود.
رهسپار افزود: اگر دندان های عقل به موقع رسیدگی نشوند، برای افراد مشکلات زیادی در بزرگسالی به وجود می آورد و حتی نقص فک ایجاد می کند.
وی اظهار داشت: همچنین امروزه با توجه به شرایط زندگی و تحمل فشارهای عصبی، ممکن است افراد شب ها هنگام خواب فک ها را روی هم فشار دهند که باعث ایجاد تورم می شود و استخوان فک را از بین می برد.
رهسپار تصریح کرد: این مساله باعث می شود به مرور زمان فرد دچار آتروز و مفصل گیجگاهی می شو؛ از این رو، در زمینه پیشگیری از بیماری های فک و صورت باید به جامعه آموزش داده شود که با احساس درد در فک و فشار روی دندان ها، به پزشک مراجعه کنند.
این پزشک در مورد ایمپلنت نیز اظهار داشت: بیماران باید از پزشک بخواهند برند ایمپلنتی را که برای فرد مصرف می کند، اعلام کند.
رهسپار با بیان اینکه ضرورت دارد جراحی های دهان، فک و صورت تحت پوشش بیمه قرار گیرد، ادامه داد: بسیاری از افراد به طور مادرزادی دچار فک کوچک، بزرگ یا ناهماهنگی در فک هستند که در تکلم، جویدن و یافتن موقعیت اجتماعی مناسب آنها را با مشکل مواجه می کند؛ لازم است جراحی این افراد تحت پوشش بیمه قرار گیرند.
به گفته وی، افرادی که دچار شکاف کام یا لب هستند و در تصادفات دچار شکستگی فک و صورت شده اند نیز باید تحت جراحی زیبایی قرار گیرند و لازم است بیمه ها این هزینه ها را پوشش دهند.
رئیس هفدهمین همایش جراحان دهان، فک و صورت تصریح کرد: انتقال تکنولوژی و همکاری علمی و پزشکی با کشورهای دیگر برای تولید تجهیزات پزشکی در زمینه جراحی دهان، فک و صورت و ایمپلت ضروری است و باید در این زمینه برنامه ریزی کرد.
رهسپار گفت: ۳۰ بهمن تا سوم اسفندماه جاری همایش جراحان دهان، فک و صورت و به صورت نمادین جشن پنجاهمین جراحی فک و صورت در ایران در هتل المپیک برگزار می شود.
رهسپار افزود: در حاشیه این همایش نمایشگاه عرضه تجهیزات پزشکی تولید داخل و همایش محققان جوان نیز برپا می شود.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)